۹ قانون مهم در عکاسی که باید رعایت شوند(قسمت پایانی)

۹ قانون مهم در عکاسی که باید رعایت شوند(قسمت پایانی)

تاریخ انتشار : 1397/3/6

۶- قانون قرارگیری در مکان مناسب

قرارگیری عکاس در مکان مناسب، یکی از اصلی‌ترین قوانینی است که می‌تواند عکاسان را در ثبت تصاویر زیباتر یاری کند. برای مثال قرار گرفتن در زیر سوژه، باعث می‌شود نور خورشید نیز حس و حال خاصی به تصویر ببخشد. اما اگر عکاس در مکان مناسبی برای عکاسی از سوژه قرار نگیرد، در این صورت (اغلب) هیچ پدیده‌ای نمی‌تواند تصویر ثبت‌شده را خارق‌العاده کند.

۷- گاهی در دست گرفتن دوربین بهتر از سه‌پایه است

سه‌پایه دوربین یکی از لوازم ضروری برای عکاسی است اما این سه‌پایه‌ها نیز در هر شرایطی نمی‌توانند باعث ثبت بهترین تصویر شوند. زیرا استفاده از سه‌پایه باعث می‌شود عکس‌العمل آرام‌تری داشته باشید و در ترکیب‌بندی و انتخاب کادر با احتیاط بیشتری عمل کنید. در این شرایط، این‌گونه در دست گرفتن دوربین می‌‌تواند نتایج بهتری داشته باشد. البته در زمانی که تصمیم دارید از یک منظره (Landscape) عکاسی کنید، استفاده از سه‌پایه انتخاب بهتری است و از این طریق می‌توانید بهترین شرایط را برای عکاسی به دست آورید. انتخاب زاویه مناسب و ارتفاع، از طریق سه‌پایه ساده‌تر است و نتیجه بهتری خواهد داشت.

۸- قانون فرمت‌کردن حافظه

عکاسان بهتر است هر چه سریع‌تر، تصاویر و ویدیو‌های موجود در دوربین را به کامپیوتر انتقال دهند و کارت‌حافظه را فرمت کنند تا برای عکاسی بعدی آماده باشد. این موضوع در خصوص افرادی که به‌طور مرتب عکاسی نمی‌کنند، کاربردی‌تر و ساده‌تر است. البته پاک کردن برخی از تصاویر موجود در دوربین که مناسب و جالب نیستند نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا فضای ذخیره‌سازی یکی از مهم‌ترین قوانین در عکاسی است.

۹- قانون تهیه فایل پشتیبان

دنیای دیجیتالی فعلی، بک‌آپ‌گیری یا همان تهیه فایل پشتیبان یکی از نکات مهم است که هر عکاسی باید به آن توجه کند. تهیه فایل پشتیبان برای عکاسان دیجیتال بسیار مهم است و در این خصوص باید ۳ قانون را مد نظر قرار داد: ۳: سه کپی (رونوشت) از تصاویر دیجیتالی خود تهیه کنید. (یک نسخه برای مجموعه و دو نسخه به عنوان فایل پشتیبان) ۲: دو کپی را در مکان‌های متفاوت ذخیره کنید. (ذخیره کردن در هارد و سرویس‌های آنلاین یا رسانه‌های نوری نظیر CD) ۱- یکی از این کپی‌ها را به‌ خوبی نگهداری کنید. اگر این سه قانون را رعایت نکنید، ممکن است که تصاویرتان را از دست بدهید و در این صورت مجبور خواهید بود از ابتدا شروع کنید