مهم ترین نکات عکاسی خانوادگی که باید بدانید(قسمت اول)

مهم ترین نکات عکاسی خانوادگی که باید بدانید(قسمت اول)

تاریخ انتشار : 1397/3/23
نکات عکاسی خانواده
 در عکاسی پرتره یک گام به جلو پیش بروید
پرتره خانوادگی از آن دست عکسهایی است که تا سالیان سال به نمایش گذاشته می شود و در خاطره ها می ماند. هیچ نیازی به ثبت عکسهای کلیشه ای و معمولی نیست. راههای زیادی وجود دارد که می تواند به طور خلاقانه ای به عکسهای خانوادگی تان، طراوت و زیبایی ببخشد. در ادامه ی مطلب زیر، این راه ها و روش ها را با شما در میان می گذاریم.

۱- به دنبال ژستهای جالب بگردید
ژست های عکاسی خانوادگی
در مورد اینکه اعضای خانواده چطور در یک عکس پرتره ی خانوادگی جای بگیرند خلاق باشید. این قضیه بستگی دارد به اینکه با چند نفر سروکار دارید و چقدر فضا در اختیار دارید. در مورد خانواده ای با دو فرزند می توان مطابق عکس یک دایره سر به سر بسیار با نمک ایجاد کرد. در حالی که همه روی زمین دراز کشیده اند و دستان یکدیگر را گرفته اند، بالای سرشان بایستید و  از یک لنز استاندارد یا واید ( ۱۷ الی ۵۰ میلیمتری ) استفاده کنید. با تنظیم بر یک عمق میدان متوسط ( f/9 الی f/16 می تواند ایده آل باشد ) بر مرکز عکس فوکوس کنید.

۲- همه را به صورت گروهی در کنار هم جمع کنید
اگر در عکس پرتره ی خانوادگی، با یک خانواده ی پرجمعیت سروکار دارید، بگویید تا به صورت گروه به گروه در کنار هم بایستند. مثلا جوانترهای قدبلند در انتها، بزرگترها در مرکز و کودکان در جلوی عکس قرار بگیرند. به یاد داشته باشید که قدبلندها را در انتهای عکس جای بدید. البته  هیچ نیازی به سخت گیری در مورد قاعده ی ” از کوتاه به بلند” وجود ندارد، گاهی اوقات بی نظمی هم زیباست! از یک فلاش اکسترنال استفاده کنید تا روی سایه ها و نقاط تاریک عکس تان نور بیاندازد، و چهره ها را به خوبی فریز کند و با وسعت بخشیدن به عمق میدان وضوح تصویر افراد را بالا ببرد.

۳- احساسات را ابراز کنید و نمایش بدهید
براز احساسات و هم چنین صمیمیت در پرتره های خانوادگی بسیار ایده ی خوبی است. بگذارید سوژه ها یکدیگر را در آغوش بگیرند. هم چنین می توانید صمیمیت نهفته در نسل های متفاوت را به خوبی جستجو کرده و نمایش دهید، مثلا یک مادربزرگ در کنار فرزند دختر و نوه ی دختر خود، که عموما این تفاوت سنها به خوبی آشکار است. در چنین عکسهایی از نور طبیعی و سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا هر لبخندی که در لحظه می زنند ثبت شود، چرا که اگر به آنها بگویید تا لبخند خود را نگه دارند به عکس یک حس مصنوعی بودن القا می کند.