عکاسی از مناظر شبانه(قسمت اول)

عکاسی از مناظر شبانه(قسمت اول)

تاریخ انتشار : 1397/4/20
قلعه ی فلک و الافلاک با نورپردازی شبانه ی خود، زیباتر جلوه می کند.

مناظر شبانه، صحنه های بسیار زیبایی هستند که حتما شما هم در طول فعالیت های عکاسی خود وسوسه ی عکاسی از این گونه صحنه ها شده اید، مخصوصا که این مناظر از صحنه های شهری با چراغ های رنگارنگ ترکیب شده باشند. البته اگر شما برای عکاسی از این صحنه ها به مانند عکاسی در روز عمل کرده باشید، احتمالا نتیجه ی مطلوب را که انتظارش را داشتید نگرفه اید.

برای عکاسی در شب باید علاوه بر داشتن چند وسیله ی اضافی، وقت بیشتری هم صرف عکاسی نمایید. روی هم رفته عکاسی در شب، مانند صحنه های روز صرفا با کادربندی سوژه و نورسنجی و زدن شاتر در عرض چند ثانیه انجام نمیشود. علت این امر به دلیل شرایط نوری متفاوت در شب است. در شب دیگر از نور خورشید اثری نیست. تنها منبع نور قابل دسترس، چراغ هایی هستند که به نسبت کوچکی و بزرگی و کم نور و پرنور بودن خود، صحنه را تا حدی روشن کرده اند. این نور شاید برای چشم های ما که تا حد زیادی می توانند خود را به تاریکی و نور کم عادت دهند، عادی باشد ولی برای فیلم عکاسی یا چیپس دوربین دیجیتال غیر عادی هستند.

در عکاسی از صحنه های شب سعی کنید تا عمق میدان زیادی در عکس ایجاد کنید، چرا که بخش هایی از عکس شما طبیعتا سیاه و تاریک خواهد بود (بستگی به منظره و سوژه ای که عکاسی می کنید). مطمئنا با دیافراگم بسته هیچ سرعت مناسبی برای عکاسی در شب روی گردونه انتخاب شاتر خود پیدا نخواهید کرد، مگر اینکه دوربین شما بسیار پیشرفته باشد. بنابراین برای عکاسی از صحنه ای با نور متوسط شب، باید چیزی در حودو ۱ دقیقه به فیلم iso 100 نور بدهید. یک مسئله ی بسیار حیاطی که در اینجا وجود دارد، استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی است که برای عکاسی از صحنه های شبانه از ضروریات کار است.